Rahip Andrew Brunson Kimdir ve neler oluyor?

Rahip Andrew Brunson Kimdir ve neler oluyor?

Rahip Andrew Brunson Kimdir ve neler oluyor?

Merhaba arkadaşlar,

Türkiye aldığı kararlar ile dünya çapında zaten eleştirilir bir hale gelmişken şimdi yepyeni bir problemle uğraşmak zorunda kalmıştır. Bir Papaz sözde kalkışmaya yardım ettiği gerekçesi ile tutuklanarak ev hapsine alınmıştır. Ben zaten bu kalkışmanın bir senaryo olduğunu defalarca belirtmiştim. Ama halkımızın ne kadar anlayış ve zekaya sahip olduğu zaten açıkça seçimlerde belli olmuş ve şahsen anlamalarını beklemem imkansız hale gelmiştir. Bir ülke karar aldığında başka bir ukala ülkenin kendini kaf dağında görerek tehditler savurması artık günümüzde kabul edilemez bir realitedir. Bugüne kadar bir çok Asker, Polis, Öğretim görevlisi saçma sapan sebeplerle FETÖ üyesi adı altında katledilirken sesini çıkarmayan insanların buna da susacağına o kadar eminim ki yapılacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Başta bulunan keyfi tutumlu bir insanın istediklerinin yapılması kanla terle kurulmuş koskoca bir ülkenin kader ve geleceği ile bu kadar kolay oynanabilir mi, maalesef öyle.

Dostlar, bu yazımı okuyanlar ve beni tanıyanlar zaten düşüncelerimi bilip de bulunduğumuz ortamda cesaret göstererek okuyan insanladır ki geneli zaten yabancı dostlarımdır. Suni meseleler ile halkı sömürmeye çalışmayın bilader, Halkın dini inançları ile oynamayın. Şu an 2 DELİ LİDER’in kaprisleri dünyayı etkiler bir hale gelmiştir. Hadi gelin biraz bilgi sahibi olalım neler olmuş ve olabilecek;

ABD Başkanı Trump, bizzat FETÖ üyeliğinden tutuklu Pastör Andrew Brunson’ı istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan(!) dün yaptığı açıklamada ‘Bizden papaz istiyorlar, sizde de bir papaz var verin yargılayalım diyorum.’ diyerek FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine işaret etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ‘Bu tür bir şeyin söz konusu olabileceğini zannetmiyorum’ diyerek takas ihtimalini reddetti. İZMİR’de, ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın sokağındaki güvenlik önlemleri devam ederken, evinin önünde Özel Harekat polisleri bekliyor. Motorize polis ekipleri ise sokakta devriye geziyor. FETÖ/PDY ile terör örgütü PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek, cezası ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın evinin bulunduğu Alsancak semtindeki Işılay Saygın Sokak’ta güvenlik önlemleri sürüyor. Motorize polis ekipleri, sokakta devriye gezerken, Özel Harekat polisleri de evin önünde bekliyor. Polisler, şüphelendikleri kişilerin üzerinde ve araçlarda arama yapıyor. ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, ‘FETÖ/PDY ile terör örgütü PKK adına suç işlemek’ ve ‘devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlarından 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanırken, sağlık sorunları dikkate alınarak, cezaevinden tahliye edilmiş ve ev hapsine alınmıştı. Peki Trumpt beyefendi siz Amerika’da Milli Güvenlik Riski adı altında kimlere ne muameleler yapıyorsunuz, o zaman neden kendinizi yargılamıyorsunuz da ahkam kesiyorsunuz dimi? Vız gelir tırıs gider bu çaba….

Peki ,Rahip Andrew Brunson kimdir?

ABD ile Türkiye arasında bir süredir ‘papaz’ gerilimi yaşanıyor. ABD Başkanı Trump, bizzat FETÖ üyeliğinden tutuklu Pastör Andrew Brunson’ı istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Bizden papaz istiyorlar, sizde de bir papaz var verin yargılayalım diyorum.” diyerek FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine işaret etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ‘Bu tür bir şeyin söz konusu olabileceğini zannetmiyorum’ diyerek takas ihtimalini reddetti. İZMİR’de, ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın sokağındaki güvenlik önlemleri devam ederken, evinin önünde Özel Harekat polisleri bekliyor. Burada bile farklı muamele söz konusu, ben nice insan biliyorum yaşına hastalığına bakılmadan hapishanelere atılarak vefat etmelerine neden olunmuştu. Bu arkadaşın farkı nedir de sen evinde göz altına alıyorsun. Bu adalet mi? O vefat eden vatandaşlarımızın hesabını kim verecek şimdi? Neyse,

Motorize polis ekipleri sokakta devriye geziyor. FETÖ/PDY ile terör örgütü PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek, cezası ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın evinin bulunduğu Alsancak semtindeki Işılay Saygın Sokak’ta güvenlik önlemleri sürüyor. Motorize polis ekipleri, sokakta devriye gezerken, Özel Harekat polisleri de evin önünde bekliyor. Polisler, şüphelendikleri kişilerin üzerinde ve araçlarda arama yapıyor. ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, ‘FETÖ/PDY ile terör örgütü PKK adına suç işlemek’ ve ‘devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlarından 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanırken, sağlık sorunları dikkate alınarak, cezaevinden tahliye edilmiş ve ev hapsine alınmıştır.

Ankara’nın ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan bizzat iadesini istediği FETÖ üyeliğinden tutuklu Pastör Andrew Brunson’ı bir takas konusu olarak gördüğü uzun zamandır Washington’da dillendirilen bir iddiaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın(!) ‘Bizden papaz istiyorlar, sizde de bir papaz var. Verin yargılayalım’ şeklindeki sözlerle ‘Fetullah Gülen’e karşılık Brunson’ imasında bulunmasına ABD’den yanıt gecikmedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ‘Bu tür bir şeyin söz konusu olabileceğini zannetmiyorum’ diyerek takas ihtimalini reddetti. Nauert, Ankara’nın Gülen’in iadesi için gönderdiği dosyaların hala incelenmekte olduğunu ve bu konuda henüz bir gelişme olmadığını da kaydetti.

ANDREW CRAİG BRUNSON KİMDİR?

Protestan cemaatine ait İzmir’deki Diriliş Kilisesi’nin papazı olan Andrew Craig Brunson 9 Aralık 2016’da FETÖ Üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

Kişi Kimliği : Papaz Andrew Craig Brunson

Temel Bilgiler: 20’den fazla yıldır Türkiye’de yaşayan Amerikalı bir papaz

Bu tarihten sonra gözaltına alındı: 7 Ekim 2016

Suçlandığı konu: “terör örgütünün desteği” ve “politik veya askeri casusluk”

Biyografi: 50 yaşındaki Andrew Brunson, 23 yıldır Türkiye’de yaşayan bir Amerikan vatandaşıdır. İzmir kentinde küçük bir protestan öncesi Presbiteryen cemaati olan İzmir Diriliş Kilisesi’nin papazıdır.

Toygun Atilla’nın haberine göre ABD ile Türkiye arasında diplomatik gerginliğe de neden olan tutuklanma sonrası ABD Başkanı Trump, bizzat papaz Brunson’un iade edilmesini de istemişti.

Papaz Brunson faaliyetleri ve FETÖ irtibatları konusunda tanıklar ve gizli tanıklar İzmir’de ifade vermişti. Yeni deliller ışığında, cezaevindeki papaz Brunson, büyük güvenlik önlemleri altında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirilmişti.

Güvenlik gerekçesi ile gizlilik içinde yürütülen süreçte, papaz Brunson’un yanında avukatı Tuğba Aydın bulunmuştu. Savcılık sorgusunun ardından İzmir 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkartılan papaz Brunson’a “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek,Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs ” suçlamaları yönetilmişti.

Suçlamaları kabul etmeyen papaz Brunson ise ifadesinde , ” Ben İsa mesihi savunan biriyim. Kilise kuran ve bunu devletin bilgisinde yapan bir din adamıyım. Hiç bir İslami hareketi asla desteklemem. Hayatımda da tanıdığım hiç bir FETÖ’cü yoktur ” diye konuşmuştur. Sizce saçma değil mi? Büyük yalan ama yerseniz….

Rahip Andrew Craig Brunson, 11 Nisan 2011’de Alsancak’taki Protestan Diriliş Kilisesi avlusunda cemaatle sohbet ettiği sırada, Mehmet Ali Eren’in silahlı saldırısına uğramış ve hafif yaralanmıştır. Andrew’u ziyaret etmeyi isteyen bir avukatın erişimi reddedildi. Avukat bir beyanname ile geri döndüğünde, yetkililer kendisine bir avukat istemediğini bildiren bir bildiri imzaladığını; İmzaladığı belge hukuki temsil hakkından feragat etti. Başlangıçta, Türkiye bir ABD konsolosluğu temsilcisinin onunla buluşmasına izin vermeyi reddetti ve Viyana Konsolosluk İlişkileri Sözleşmesi’ni ihlal etti. Bu dönemde, Pastor kilisesinin üyeleri ona yiyecek, su ve giysi getirmeye çalıştılar, ancak 13 Ekim’e kadar erişim engellendi. Pastor Brunson’ın diğer mahkumlarla iletişimine izin verilmedi ve Harmandalı Gözaltı Merkezinde bir araya geldi.Ulan zaten evine almışsın, niye Avukatı veya yardımları kendisine ulaştırmıyorsun. Bu neyin havası, neyin ahkamı. Madem evine gönderebiliyorsun bırak haklarına sahip olabilsin, ne yaptıysa yaptı hesabını zaten verir ama bu muameleyi PKK’lı ibne Öcalan’a bile uygulamadın.

9 Aralık 2016 tarihli bir duruşmada yayımlanan bir mahkeme heyeti, Pastor Brunson’un “silahlı terör örgütü üyeliği” ile suçlandığını belirtti. Yargıcın, Pastor Brunson’un, Türk hükümetinin planlamayı suçladığı Gülen hareketiyle bağlantılı olduğu iddialarından bahsettiği bildirildi. başarısız Temmuz 2016 darbesi. Brunson, başlangıçta sadece sekiz mahkumu tutmak için inşa edilmiş bir hücrede tutuldu. Ağustos 2017’de FETÖ hareketine üye olmakla suçlanan iki adam ile birlikte bir hücrede bulunduğu Kırıklar Cezaevi’ne nakledildi. Hücresinde günde 24 saat harcıyor ve haftada bir kez ziyaretler için ayrılıyor. Bazen aile ziyaretlerine izin verilir ve ABD Büyükelçiliği onu düzenli olarak görür.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ABD SESİNİ ÇIKARTMIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Perşembe günü Polis Akademisi Mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Pensilvanya’da bu nasipsiz adamın peşinden giden profesörler var. Amerika onlara 400 dönüm arazi tahsis etmiş. Amerika’nın bir sesi çıkıyor mu? Çıkmıyor. Defaatle görüşmemize rağmen, 85 koli dosyayı bunlara göndermemize rağmen ses çıkıyor mu? Çıkmıyor. Bizden papaz istiyorlar, sizde de bir papaz var verin yargılayalım diyorum. Hemen, ‘karıştırma orayı’ diyorlar’.

Rahip Andrew Brunson kimdir? ABD Türkiye krizi son dakika Papaz Brunson neden tutuklu? Kim bu Amerika’nın ısrarla istediği papaz? Ankara-Washingon hattında gerilime sebep olan Papaz Andrew Craig Brunson serbest bırakılacak mı? soruların yanıtları merak konusu oldu. ABD ile Türkiye arasında bir süredir ‘papaz’ gerilimi yaşanıyor. ABD Başkanı Trump, bizzat FETÖ üyeliğinden tutuklu Pastör Andrew Brunson’ı istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada “Bizden papaz istiyorlar, sizde de bir papaz var verin yargılayalım diyorum.” diyerek FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine işaret etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ‘Bu tür bir şeyin söz konusu olabileceğini zannetmiyorum’ diyerek takas ihtimalini reddetti. İZMİR’de, ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın sokağındaki güvenlik önlemleri devam ederken, evinin önünde Özel Harekat polisleri bekliyor.

Arkadaşlar, maalesef İslam aleminin desteğini alacağını zanneden zavallı bir insan ve yaptıkları yüzünden Vatanımız büyük yaptırımlar altında ama hala ahkam keserek ağzından çıkanlara bakmadan şakşakçı insanların gazı ile ağır konuşmalarına devam ediyor. Bu büyük bir felakete doğru bizi götürmekte ve sonuçlarını maalesef yine bizler ödeyeceğiz. Ama birbirimize şüphe ile yaklaşmak yerine birlik beraberlik içinde olmamız gerekmektedir. Allah Peygamber kullanarak şov yapan kesimden olmayın, realist olun. Derhal yapılan hatalar son bulmalı. Bir tek gerçek lider vardır ve O’nun izinden gitmemiz gerekmektedir. “Mustafa Kemal ATATÜRK” . Unutmayın arkadaşlar. Üzerimizdeki oyunlarına devam eden Amerika Birleşik Devletleri kendi Milli Güvenliğine baksın ve başka yerler ile uğraşmayı bıraksın. Amerika dünya üzerindeki etkisini hızla kaybetmektedir. Ve eğer bir an evvel başlarındaki lideri değiştirmezlerse neler olabileceğinin onlarda farkında merak etmeyin.

Son sözüm Herkes kendi tabağındaki yemeğe baksın, başka tabaklara bulaşmasın.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…..

Saygı ve Sevgilerimle,